تبلیغات
اعمال ماه های قمری - اعمال ماه ربیع الثانی

اعمال ماه های قمری

یکشنبه 9 فروردین 1388

اعمال ماه ربیع الثانی

نویسنده:   

در روایات اسلامى و كتب دعا، اعمال زیادى براى این ماه ذكر نشده است.

روز اول :
از مهمترین اعمال این ماه چنانچه در جمیع ماهها گفتیم ، دعا و نماز در اول ماه است.
و نیز در ایـن روز بـخـوانـد دعـایـى را كـه سـیـد بـن طـاووس نقل فرموده : اللهم انت اله كل شى ... .

روز دهم:

در این روز و به قولى در روز هشتم سال 232 (دوست و سى و دو) ولادت امام حسن عسكرى عـلیـه السـلام واقـع شـده نـام والده آن جـنـاب را (حـدیـث ) و بـعـضـى (سـلیـل ) گـفـتـه اند و آن معظمه در نهایت عفت و صلاح و ورع و تقوى و از عارفات صـالحات و مفزع  شیعه بوده است . علامه مجلسى رحمه الله در زاد المعاد فرموده و شـیـخ مـفـیـد نـیـز گـفـتـه اسـت كـه : در روز دهـم مـاه ربـیـع الثـانـى سـال 232 (دوست و سى و دو) از هجرت نبوى حضرت امام حسن عسكرى علیه السلام متولد شـده اسـت و ایـن روز، روز شـریف و بسیار مباركى است و مستحب است به شكرانه این نعمت عظمى       روزه   بدارند.

بالجمله ، علماء گفته اند كه این روزى است شریف و عظیم البركة و مستحب است روزه آن و ((علامه مجلسى)) گفته كه زیارت آنحضرت و سایر اعمال خیر در     این    روز    با      بركت ،          مناسب         است .
مؤ لف گوید: زیارت آن حضرت و سایر اعمال خیر در این روز با بركت ، مناسب است .    

حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) در کتاب المراقبات میفرمایند:

مراقبت از روزهای ولادت ائمه علیه السلام ، شبیه به مراقبت روز ولادت رسول اكرم صل الله               علیه           و        آله      است.
امام حسن عسگری علیه السلام خصوصیتی برای برآورده شدن حاجات اخروی دارند. معصومین علیه السلام گر چه هر كدام از آنان وسیله ای برای بندگان خدا در جمیع حوائج می باشند، ولی هر كدام خصوصیتی برای بعضی از حاجتها دارا می باشند- چنانكه دعای توسل ، شاهدی بر این مطلب است - رسول خدا صل الله علیه و آله ، دختر بزرگوارش و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام در حاجت های مربوط به ، به دست آوردن طاعت خدا و خشنودی او خصوصیتی دارند. امیرالمؤ منین علیه السلام خصوصیتی در مورد انتقام از دشمنان و برطرف نمودن ظلم ظالمین دارند. امام سجاد علیه السلام خصوصیتی در مورد ستم پادشاهان و القائات و وسوسه های شیطان دارند. امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام نیز خصوصیتی در كمك گرفتن در مورد آخرت دارند. امام كاظم علیه السلام خصوصیتی در مورد سلامتی كامل از بیماریها و دردهایی كه مردم از آن گریزانند دارند. همچنین امام رضا علیه السلام خصوصیتی در مورد ترسهای مسافرت در دریا و خشكی و زمینهای بی آب و علف و بدون آبادی و سكنه دارند.امام جواد علیه السلام خصوصیتی در مورد توسعه روزی و بی نیاز شدن از آنچه در دست مردم است دارند. امام هادی علیه السلام نیز خصوصیتی در مورد قضای نافله ها، احسان به برادران مؤ من و به كمال رسیدن طاعتهای پروردگار دارند. امام حسن عسگری علیه السلام خصوصیتی در كمك نمودن در مورد آخرت دارند و امام عصر ما(عج ) پناهگاه و امید و حافظ ما، نور ما و زندگی ما، امام مهدی علیه السلام جامع تمام خصوصیات مذكور بوده و برای حاجات دیگر نیز توسل به او مناسب است.
سزاوار است كه این روز (روز میلاد امام حسن عسگری علیه السلام ) مانند سایر روزهای شریف با توسل به تگهبانان آن روز از ائمه اطهار به پایان رسانده شود

 

نویسندگان

نظرسنجی

  نظرتان در مورد محتوای این وبلاگ چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مترجم سایت

رنک الکسا

پیج رنک

حدیث

Flag Counter
                
                
                
                
                
این صفحه را می پسندم